Rebelz Hacker Grup

Rebelz Hacker Grup

Welcome To Rebelz Hacker Grup
 
ForumKërkoRegjistrohuidentifikimi
Ky Forum Eshte i Mbyllur Kontakto : Mergimi-1996@live.com
Tema Fundit
» me shenuar ne MSN nga ana e kundert
Sun Nov 28, 2010 3:37 pm nga BeLii

» Si te krijoni wallpapers
Sat Nov 27, 2010 3:08 pm nga BeLii

» Mesim i tersishem rreth ndertimit te kompjuterit‏-Shpjeguar me FOTO
Mon Jan 25, 2010 2:11 pm nga ilia vasili

» befasoje dikond sen i fort
Fri Jan 15, 2010 1:26 pm nga Mergim1

» Kush Doni të fitoj tek Shpija e Kosovës
Sun Jan 03, 2010 4:19 am nga Mergim1

» hiii une jam endrit elezi
Sat Jan 02, 2010 5:03 am nga Th3 Crack3r C0d3

» Apliko Per Grade
Sat Jan 02, 2010 5:02 am nga Th3 Crack3r C0d3

» Counter Strike (SHqip)
Fri Jan 01, 2010 8:09 am nga Mergim1

» Ja nje Logo nga une !!!
Fri Jan 01, 2010 4:41 am nga Th3 Crack3r C0d3

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
CoLd-TroJaN (333)
 
KosovaPower (310)
 
Mergim1 (94)
 
systemh4ck (90)
 
nDr!q!M a.k.a VirusSs! (84)
 
DorannTi (18)
 
RiNNoHaCKeR (17)
 
Th3 Crack3r C0d3 (13)
 
Erdd.X (13)
 
Unstoppable (10)
 
Statistikat
Forumi ka 59 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri elis83

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 997 artikuj v 707 temat
10 lajmet e fundit

Share | 
 

 Microsoft Access - Krijim Database

Shko poshtë 
AutoriMesazh
CoLd-TroJaN
Antar i Plote
Antar i Plote
avatar

Posts : 333
Join date : 20/12/2009
Age : 21

MesazhTitulli: Microsoft Access - Krijim Database   Thu Dec 24, 2009 3:38 am

Si ta krijojme nje baze te dhenave...
Marrim shembull krijim e nje baze te dhenave te nje Biblioteke, e cila ne nevojitet shume ne shfletimin e te dhenave dhe se fundi ka gjet perdorim shume te madhe ne lemi te ndryshme te ekonomise...


Fillimisht e hapim Microsoft Access , shkojme File, New, Blank Database, ku accessi do te na paraqet nje tabele ku na pyet si deshirojme te ja lejme emrin tabeles, ne kete rast e kemi Biblioteka.
Pastaj, na paraqitet opcion wizardi i accessit, tek opcioni i pare e zgjedhim Tables , Create Tables in Design View, pastaj do te na paraqitet nje tabele e me kolona dhe fusha e zbrazet. Tek fusha e pare Field Name shkruajme shkronjen e pare te tabeles qe do ta krijojme qe ne fakt eshte Klienti si dhe shkurtesen per numrin rendor [nr], prandja shkruajm [Knr] , tek Data Type e zgjedhim opcionin Auto Number , sepse na nevojitet qe accessi ti paraqet automatikisht numrat rendor sipas radhitjes....
Tek fusha e dyte shkruajme Kemri , tek Data Type e zgjedhim opcionin Text , ndersa tek Description e shkruajme textin i cili do ta percjelle kete fushe, pokeshtu mund te shtojme edhe disa fusha tjera si Kvendi , Kprofesioni etj .
pasi ta kemi mbushur tabelen me te dhenat qe na nevojiten ne kete tabele [Klienti] , shkojm tek fusha e pare [Knr] , klikojme me tastin e djathte te mausit , dhe aktivizojme [Primare Key] dhe ne fund shkojme File , Save..


Tani nevojitet mbushja me te dhena e kesaj tabele prandaj shkojm , View , Datasheet View dhe aty i paraqesim te dhenat emrin, mbiemrin si dhe te dhenat e tjera per tabelat perkatese.
Mirepo na nevojiten edhe tabela tjera , shembull tabela Botuesi , edhe per krijimin e kesaj tabele veprojme njejte , mirepo ne kete tabele perveq fushave qe deshirojme shembull [Bnr, Bemri, Bvendi,] na nevojitet qe ta shtojme edhe nje fushe [Knr] te stilit Text , sepse me vone gjate lidhjes ne relacione do te na nevojitet per lidhjen e tabelave baze.
Pasi ti kemi krijuar gjitha tabelat shkojm , Tools , Relationships , ku na paraqitet nje kuti dialogu , ku gjendne tabelat qe i kemi krijuar i shtojme nje nga nje , mandje shkojme dhe i lidhim ndermjet vete duke e levizur numrin rendor te tabeles klientit [Knr] , tek tabela me radhe , dhe keshtu bejme lidhjen ne relacione te ketyre tabelave ..


Pais te kemi bere lidhjen , krijojme ndonje pyetes [ Queries ] , qe na nevojiten per gjetjen me te shpejte te ndonje te dhene.
Pastaj shkojme Forms , ku krijojme me wizard ndonje formular qe paraqet dizajnin perfundimtar te kesaj baze te dhenave dhe ne fund shkojm Tools , Databasae utilies dhe klikojme Switchboard manager, ku shtojme tabelat e krijuara dhe keshtu kemi krijuar me sukses nje baze te dhenave , e cila mund te perdoret ne shume vende mirepo une e morra shembull bazen per ndonje Biblioteke.
Ja nje shembull si do duket ne fund kjo Baze e te Dhenave
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Microsoft Access - Krijim Database
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Rebelz Hacker Grup :: RHG-Crews Applications :: TuToriale&Mesime-
Kërce tek: