Rebelz Hacker Grup

Rebelz Hacker Grup

Welcome To Rebelz Hacker Grup
 
ForumKërkoRegjistrohuidentifikimi
Ky Forum Eshte i Mbyllur Kontakto : Mergimi-1996@live.com
Tema Fundit
» me shenuar ne MSN nga ana e kundert
Sun Nov 28, 2010 3:37 pm nga BeLii

» Si te krijoni wallpapers
Sat Nov 27, 2010 3:08 pm nga BeLii

» Mesim i tersishem rreth ndertimit te kompjuterit‏-Shpjeguar me FOTO
Mon Jan 25, 2010 2:11 pm nga ilia vasili

» befasoje dikond sen i fort
Fri Jan 15, 2010 1:26 pm nga Mergim1

» Kush Doni të fitoj tek Shpija e Kosovës
Sun Jan 03, 2010 4:19 am nga Mergim1

» hiii une jam endrit elezi
Sat Jan 02, 2010 5:03 am nga Th3 Crack3r C0d3

» Apliko Per Grade
Sat Jan 02, 2010 5:02 am nga Th3 Crack3r C0d3

» Counter Strike (SHqip)
Fri Jan 01, 2010 8:09 am nga Mergim1

» Ja nje Logo nga une !!!
Fri Jan 01, 2010 4:41 am nga Th3 Crack3r C0d3

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
CoLd-TroJaN (333)
 
KosovaPower (310)
 
Mergim1 (94)
 
systemh4ck (90)
 
nDr!q!M a.k.a VirusSs! (84)
 
DorannTi (18)
 
RiNNoHaCKeR (17)
 
Th3 Crack3r C0d3 (13)
 
Erdd.X (13)
 
Unstoppable (10)
 
Statistikat
Forumi ka 59 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri elis83

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 997 artikuj v 707 temat
10 lajmet e fundit

Share | 
 

 Mesim i tersishem rreth ndertimit te kompjuterit‏-Shpjeguar me FOTO

Shko poshtë 
AutoriMesazh
CoLd-TroJaN
Antar i Plote
Antar i Plote
avatar

Posts : 333
Join date : 20/12/2009
Age : 21

MesazhTitulli: Mesim i tersishem rreth ndertimit te kompjuterit‏-Shpjeguar me FOTO   Thu Dec 24, 2009 4:42 am

Pershendetje

Ndava goxha nje koh te madhe per te ju spjeguar ne detaje spjegimin e ndertimit te kompjuterit/shtepizes suaj.
Ateher pa humbur shum koh ja fillojm.
Me falni per gabime drejtshkrimore,nese bej ndonje :P.
=========================================================================================
Mundesuar nga TheScr3aM
Kontakt:lati@hosting-professional.com
Vemendje:Nihma ne msn nuk jap!!!
=========================================================================================
Kompjuteri eshe i ndertuar nga pamja e jashtme me nje Mask ta quajm metalike,E cila i mbron paisjet e brendshme ose per ndryshe paisje Hardwerike si CD ROM,HDD,DISKUN,PowerSupply/FURNIZUESIN E RRYMES etj etj.
Pjesa e cila i jep kompjuterit tuaj rrym,dhe qe jua mundson qe paisjet tjera te punojn eshte PowerSupply apo per ndryshe funrizuesi i rrymes i cili duket keshtu:

Kjo paisje perbehet nga disa tela me ngjyra
Verdh qe ka +12 V
Kalter qe ka -12V
Portokalli qe ka +3.3V
Kuqe qe ka +5V
Bardh qe ka -5V
Dhe zez qe ka 0V
Me an te ketyre telave ju i lidhni paisjet e juaja ne kompjuter dhe ju furnizohen me rrym siq eshte HDD,DISKETA,CD ROOM etj.
KUJDESË:Kurr mos e qelni per brenda kete paisje sepse mund te demtohet dhe eshte shum e rrezikshme sepse mund te ju kap rryma edhe pse eshte e ndalur.Ate mund ta bejm vetem ne apo dikush tjeter qe eshte ingjinjer i IT.
===========================================================================================
Kabullat te cilat permendem me lart quhen kabulla SATA te cilat japin rrym paisjeve.
Pra ato kabulla qe japin rrym quhen SATA
Nje shembull i till duket keshtu.

Por kemi edhe disa kabulla tjera te cilat quhen PATA te cilat shkembejn informatat/DATA ndermjet PAISJES p.sh HDD dhe pllakes OM.
Pra keto e kan per detyr vetem marrje-dergim informatave.
Keto kabulla ne fjal duken ne ket menyr:

=============================================================================================
Piasjet tjera qe jan ne Motherbord/Pllaken OM jan RAM MEMORJET,HDD,CD ROM,CPU,DISKETA,BATERIA E BIOSIT,DISA LLOJ QIPASH TJER.etj etj.
Po vazhdojm me RAM.
Kemi disa looj ram memorje si:DDR.SDRe shum tjera,po ato dyja jan me te perdorura.
Nje ram duket keshtu:

=============================================================================================
Hard Disk/Disku i ngurt.
Kjo paisje eshte paisje e rendsishme dhe qe na duhet me se shumti.
Kjo ka per detyr mbajtjen,ruajten e dosjeve dhe Fileve te ndryshme te cilat deshirojm ne.
Por ne te instalohet edhe WINDOWSI
Nje disk i till duket keshtu:

=============================================================================================
CD ROM ka per detyr LEXIMIN e muzikave,apo DAT te ndryshme qe jan aty,dhe prej CD vendoset ne PC.Ma shum skom qka me sqaru sepse e dini te gjith :P.
Nje CD ROM duket keshtu:

=============================================================================================
CPU eshte njera nder pjeset me kryesore e kompjuterit tuaj,ajo eshte KOKA e kompjuterit,gjo punim ne kompjuter,gjo llogaritje,transferim etj i kryen kjo.Kompjuteri juaj punon vetem prej dy numrave 0 dhe 1.Po te kishim mundesi ta shikonim kompjuterin se si punon,e tera qe kishim par kishte me qen vetem numra 0 dhe 1 edhe azgje tjeter.
Nje CPU ose qe quhet Central Processing Unit.
Ajo duket ne ket menyr:

=============================================================================================
DISKETA eshe pjes fizike tjeter e kompjuterit e cila kohet e fundit nuk eshte duke u perdorur as pak,kshtu qe te gjith e dim si duket,skemi nevoj me fol shum rreth saj sepse nuk eshte duke u perdorur.
=============================================================================================
Bateria e BIOSIT.
Kjo pjes ka te bej me biosin,pra informatat qe gjenden ne bios.
Bios(Basic Input/output System)Pra ka per detyr te i mbaj mend paisjet hyrse dhe dalse qe kemi ne kompjuter.
Veretje:Ju kisha lutur qe me BIOS mos te luani shum sepse mund te keni probleme serioze.
Edhe kur jeni duke ber UPDATE te keni kujdes mos te ju ndalet rryma,sepse gjat berjes UPDATE file qe i ka BIOSI tani per tani shkojn duke u fshir dhe duke u vendosur te rejt.
ANDAJ KUJDESË
Kjo bateri ne fjal duket keshtu

================================================================================
Harrova ti ceku edhe disa paisje tjera qe jan te ingeruara dhe ka qe jan jo te ingruara pra te levizshme,dhe te cilat mund te ndrrohen.
Ato jan Kartleja e ZERIT,Grafikes dhe NIC kartelja/Kartelja e Rrjetit.
===================================================================
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ilia vasili
Antar Fillestar
Antar Fillestar
avatar

Posts : 1
Join date : 25/01/2010

MesazhTitulli: Re: Mesim i tersishem rreth ndertimit te kompjuterit‏-Shpjeguar me FOTO   Mon Jan 25, 2010 2:11 pm

si munde te beje format ne kompjutrin time
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mesim i tersishem rreth ndertimit te kompjuterit‏-Shpjeguar me FOTO
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Një orë mësimi në një shkollë të mesme amerikane, rreth krijimtarisë së shkrimtares Kozeta Zylo
» Shyhrete Behluli është sëmur !
» Do çuditeni se çfarë shtëpie ka Ramiz Lladrovci! (Foto)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Rebelz Hacker Grup :: Informatika :: Gjithqka RReth Windows-it-
Kërce tek: