Rebelz Hacker Grup

Rebelz Hacker Grup

Welcome To Rebelz Hacker Grup
 
ForumKërkoRegjistrohuidentifikimi
Ky Forum Eshte i Mbyllur Kontakto : Mergimi-1996@live.com
Tema Fundit
» me shenuar ne MSN nga ana e kundert
Sun Nov 28, 2010 3:37 pm nga BeLii

» Si te krijoni wallpapers
Sat Nov 27, 2010 3:08 pm nga BeLii

» Mesim i tersishem rreth ndertimit te kompjuterit‏-Shpjeguar me FOTO
Mon Jan 25, 2010 2:11 pm nga ilia vasili

» befasoje dikond sen i fort
Fri Jan 15, 2010 1:26 pm nga Mergim1

» Kush Doni të fitoj tek Shpija e Kosovës
Sun Jan 03, 2010 4:19 am nga Mergim1

» hiii une jam endrit elezi
Sat Jan 02, 2010 5:03 am nga Th3 Crack3r C0d3

» Apliko Per Grade
Sat Jan 02, 2010 5:02 am nga Th3 Crack3r C0d3

» Counter Strike (SHqip)
Fri Jan 01, 2010 8:09 am nga Mergim1

» Ja nje Logo nga une !!!
Fri Jan 01, 2010 4:41 am nga Th3 Crack3r C0d3

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
CoLd-TroJaN (333)
 
KosovaPower (310)
 
Mergim1 (94)
 
systemh4ck (90)
 
nDr!q!M a.k.a VirusSs! (84)
 
DorannTi (18)
 
RiNNoHaCKeR (17)
 
Th3 Crack3r C0d3 (13)
 
Erdd.X (13)
 
Unstoppable (10)
 
Statistikat
Forumi ka 59 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri elis83

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 997 artikuj v 707 temat
10 lajmet e fundit

Share | 
 

 Ndertimi i Nje Pc Nga dora e juaj

Shko poshtë 
AutoriMesazh
KosovaPower
Antar i Plote
Antar i Plote
avatar

Posts : 310
Join date : 23/12/2009
Age : 23
Location : Obiliq

MesazhTitulli: Ndertimi i Nje Pc Nga dora e juaj   Thu Dec 24, 2009 9:18 am

Pershendetje antar te nderuar ne kete tutorial do te iu tregoi ne disa pika me te shkurtra dhe te veqanta se si mund te ndertoni nje kompjuter, por ju duhet qe te bleni apo gjeni pjeset kryesore qe iu nevoiten.

Ju mund te beni zgjedhjen e pjeseve qe deshironi ti perdor kompjuteri juaj.

Kjo gje iu jep juve kontroll balancues te qmimit si dhe cilesi te mire te
kompjuterit te juaj te krijuar nga ju.

Ketu i keni pjeset e nevojshme te kompjuterit qe iu nevoiten per ta krijuar
nje kompjuter:

• Processor Cooler Procesori i ftohjes
• Motherboard memory Pllaka am? me Ram memorie
• Graphics Card Kartela grafike ( te integruar iu preferoi une)
• Hard Drive Lexuesi ekstrem kryesor
• CD or DVD Writer Lexuesi per CD apo DVD Room
• Floppy Drive Lexuesi per Floopy
• Sound Card Kartela grafike te zerit
• Computer Case Kutia e kompjuterit apo shtepizes
• Power Supply Furnizuesi i energjise
• Monitor Monitori apo Vezhguesi
• Keyboard Tastatura
• Mouse Mousi


Hapi i Pare 1
---------------

Kutia e kompjuterit perfshin brenda ndaresin dhe prerjet e motherboardit.

Kjo na ndihmon per veprimet dhe drejtimet ne motherboard.

vendosim ndaresit neper qoshet dhe neper vrimat dhe vendet e pershtatshme.

At? do te pershtatet me vrimat e zbrazura te motherboardit.

Nese motherboardi ka masa te ndryshme nga kutia e kompjuterit I/O (input/ output - hyrje/dalje) mburoj,

perdor mburojat qe kan ardhur me motherboard. Montoe motherboardin nga brenda ne kuti.

Tani, vendos Processor-in,ngrije ngritesin ne zbrazetire ne pjesen e CPU-se (proccesorit).

Kembet e CPU-se jane ndertuar ne ate menyre qe te jete e mundshme qe te vendos CPU-ne ne prize vetem ne

nje menyre (pra nuk mundesh me e ngjit gabim sepse veq nje menyre eshte e duhur per ta ngjit CPU-ne.

Prandaj, nese ju kete jeni duke e bere me rregull, do te jete leht te pershtatet.

Pastaj mbaje Processorin posht dhe mbylle me levelet apo ngritesit qe i ka.

Para vendosjen se CPU Cooler, vendos lidhjet e kabllos ne zbrazetiren e pershtatshme ne qender te CPU-se (cabllat)


Hapi i Dyte 2
---------------

Montoe Proccesor Cooler-in ne qender te processorit. Pra shtype leht qe ta vendosesh.

Vendose dhe kape me kapese ne prize te proccesorit.

Lidhe ventilatoret e CPU Coolerit me kokat e ventilatoreve te Motherboardit.

Ai zakonisht eshte me etiketen qe i shenon (CPU FAN 1)

Prizen e memory Modulit fute tek priza e gjate qe quhet DIMM-s.Zberthej te dyat dhe shtyje MEMORY-n drejt-posht.

Kapset ne pejset e vrimave do te mbyllen.

Pastaj me kujdes shtyj motherboardin ne sfond te mburojes I/O (hyrjev daljev qe i permenda me lart)

vendosi dhe shrengoi burmaket e motherboardit. (Mos i forco me krejt fuqine)

Ne vrimen ngjyre kafe afer processorit eshte vrima AGP per kraher Video. Fute Video kraherin barabart ne vrimen

e pajisur. Vendose dhe shtrengoe kreherin ne vendin e caktuar.

Behu i sigurt qe kreheri AGP Video eshte ne vendin e rregullt i vendosur.

Ne qoshe te Motherboardit ju mund te shikoni dy vargje bashkuese.

Lidhi apo bashkoi kutiat me vargjet bashkuese. Keto interlinja zakonisht jan me etiketa. Pra lexoi udhezimet qe

jan te shenuara ne mother board dhe aty i meson dhe i shikon se cila etiket lidhet apo nderlidhet me kembet e bashkuara
(pra me vrimat qe zbrazura)


Hapi i tret? 3
----------------

Tani ne duhet te montoj Floopy Drive, CD-DVD Drive dhe hard drive-n.

Zakonisht Motherboardi i ka 2 IDE gypa apo ngushtica. te Dy gypat i kane nga 2 menyra te kurdisjev.

Nese ju vendosni te 2 aparatet IDE ne te njejten kabell, ju do te keni kryesoren qe do te jeni "pronar" dhe tjetren qe do te jeni "rob".

Kjo eshte e njejta procedur e vendosjes per CD/DVD driver.

Shikoni per ndonje udhezues te HDD-se apo CD-se per te rregulluar rregullimet tjera. Kete ju duhet ta beni para se te vendosni burmet ne vendet e tyre.

Lidhi hard drive ne gypa te ndryshem nga ata te CD drives.

Kontrolluesi i Floppy-t ka nje prize me te shkurt se sa Kontrolleri IDE.

Po ashtu duhet te jesh i sigurt se pjesa e kablles se IDe, qe ka color apo ngjyr te kuqe, te vendoset ne pinin (kapsen)

Me ne fund, Fut ne prize cabllen kryesore te energjise "ATX" dhe lidhi te t'gjithe drives me POWER SUPPLY (Furnizuesin e energjis).

Nese keni me shume kuti coolers (ftohes) gjithashtu duhet ti lidhni ato.
Tani, Lidh Monitorin, Keyboard- tastaturen, mousin dhe speakers apo ndegjuesit e zerit mbrapa ne shtepiz.


Vendos kabllen e energjis ne sektor te energjis furnizuese.

Ri-kontrollo dhe njeher ngadal se a i ke bere lidhjet mire para se ta fillosh ndezjen e kompjuterit.

Dhe pastaj ndiz kompjuterin, dhe mund ta shikoni shfaqjen e "shokut tuaj" kompjuterit te krijuar nga pjeset e grumbulluara
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://WwW.Rhg-Crews
 
Ndertimi i Nje Pc Nga dora e juaj
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Rebelz Hacker Grup :: RHG-Crews Applications :: TuToriale&Mesime-
Kërce tek: