Rebelz Hacker Grup

Rebelz Hacker Grup

Welcome To Rebelz Hacker Grup
 
ForumKërkoRegjistrohuidentifikimi
Ky Forum Eshte i Mbyllur Kontakto : Mergimi-1996@live.com
Tema Fundit
» me shenuar ne MSN nga ana e kundert
Sun Nov 28, 2010 3:37 pm nga BeLii

» Si te krijoni wallpapers
Sat Nov 27, 2010 3:08 pm nga BeLii

» Mesim i tersishem rreth ndertimit te kompjuterit‏-Shpjeguar me FOTO
Mon Jan 25, 2010 2:11 pm nga ilia vasili

» befasoje dikond sen i fort
Fri Jan 15, 2010 1:26 pm nga Mergim1

» Kush Doni të fitoj tek Shpija e Kosovës
Sun Jan 03, 2010 4:19 am nga Mergim1

» hiii une jam endrit elezi
Sat Jan 02, 2010 5:03 am nga Th3 Crack3r C0d3

» Apliko Per Grade
Sat Jan 02, 2010 5:02 am nga Th3 Crack3r C0d3

» Counter Strike (SHqip)
Fri Jan 01, 2010 8:09 am nga Mergim1

» Ja nje Logo nga une !!!
Fri Jan 01, 2010 4:41 am nga Th3 Crack3r C0d3

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
CoLd-TroJaN (333)
 
KosovaPower (310)
 
Mergim1 (94)
 
systemh4ck (90)
 
nDr!q!M a.k.a VirusSs! (84)
 
DorannTi (18)
 
RiNNoHaCKeR (17)
 
Th3 Crack3r C0d3 (13)
 
Erdd.X (13)
 
Unstoppable (10)
 
Statistikat
Forumi ka 59 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri elis83

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 997 artikuj v 707 temat
10 lajmet e fundit

Share | 
 

 instalimi i PHPBB forumit ne host

Shko poshtë 
AutoriMesazh
CoLd-TroJaN
Antar i Plote
Antar i Plote
avatar

Posts : 333
Join date : 20/12/2009
Age : 21

MesazhTitulli: instalimi i PHPBB forumit ne host   Thu Dec 24, 2009 4:16 am

Instalimi i phpBB Forumit ne Hostij tuaj


1). Ju duheni me pas host qe posedon php dhe mysql.

2. Bejeni download http://phpbb.com/downloads.php versionin më te ri te phpbb [Full Package]

3. Unzip ate fajl qe e merrni dhe lidhuni me ftp ne hostin e juaj.

4. Ne hostin e juaj beni upload krejt fajlat qysh jan brenda ne zip ne folder qysh po doni me pas ju forumin
psh. nese doni me pas forumin ne ket link www.test.com/forum athere e krijoni ni folder
ne hostin e juaj me emrin /forum/ dhe aty mrena i upload krejt fajlat.

5. Krijone nje baze mysql ne hostin e juaj. Hosti juaj duhet me pas ndonje lloj te control panelit per host,
aty e krijoni nje database me emrin ku po doni me i rujt informatat forumi.
Do tju spjegoj qysh me kriju me phpmyadmin (me phpmyadmin ju vetem bazat mundeni me i rregullu kurse
userin duheni me kriju ne hostin e juaj permes control panelit qe keni.
pra kur e hapni phpmyadmin ne faqe te pare ju do te shini nje fushe
dhe Create New Database: shenone emrin e bazes ne ket rast "forum" dhe create
Psh. krijone nje baze "forum" dhe per ket baze krijone nje user per baza "forum" passwordi "testforum" ... !
keni kujdes ne fund te krijimit kqyrne sigurt qysh e ka emrin baza dhe useri se perndryshe nuk do te mundeni
me i lidh forumin ne shenime ! Ps. emrin e bazes folderit dhe userit i kemi marr FORUM po ju mund te i bani qysh te doni

6. Ne internet explorer apo qfar browseri perdorni shenone linkun http://www.test.com/forum dhe do te hapet
nje faqe per instalim te forumit. Keto i beni keshtu: ---Default board language: English Database Type: MySQL 3.x
(ju edhe nkofse keni version ma te ri lene keshtu qe mos te keni probleme gjat instalimit)
Choose your installation method: Install Database Configuration Database Server Hostname / DSN: localhost
(e leni localhost perveq nkofse bazen e keni te vendosur ne ndonje server tjeter athere shenoni adresen e bazes
ku eshte e vendosur) Your Database Name: forum (emri qysh e kemi kriju bazen ne phpmyadmin ose prej control
panelit te hostit) Database Username: forum (edhe emrin e kemi lan forum perveq nkofse keni tjeter shenone)
Database Password: testforum Prefix for tables in database: phpbb_ (kete mund ta leni keshtu)
Admin Configuration Admin Email Address: test@test.com (emaili i juaj) Domain Name: test.com
(! keni kujdes kete duhet me pas te sakt perndryshe mundet mos me punu forumi, shenone qysh e keni domainin ku
jeni duke e instalur forumin ose nkofse keni ip mundeni me shenu edhe ip, psh 192.168.0.1) Server Port: 80
(kete e leni keshtu veq nqofse jeni te sigurt se porta eshte tjeter) Script path: /forum/ (kete e detekton
automatikish instalimi perndryshe kjo duhet me u kan folderi ku jan fajlat e forumit)
Administrator Username: admin (useri admin mundeni me lan userin si te doni)
Administrator Password: testadmin Administrator Password [ Confirm ]: testadmin --------------------------------
dhe ne fund Start Install dhe nkofse nuk ka ndonje gabim do tju del Finish Install

7. Kthehuni ne ftp edhe i fshini folderat "install" edhe "contrib" Dhe forumi eshte gati Wink Instalimi i gjuhes
Merne download gjuhen prej faqes http://phpbb.com/downloads.php me posht do te shini SHQIP dhe download zip fajlin.
Ekstraktoni zip fajlin dhe e beni upload ne folderin ku eshte in instaluar forum ne shembullin
tone kishe me u kan "test.com/forum/language/" dmth ktu e bani upload folderin "lang_albanian" keni kujdes mos me
u kan dy foldera psh lang_albanian/lang_albanian po veq ni folder dhe fajlat me u kan ne at folder, dhe kjo kishe me
u duk "test.com/forum/language/lang_albanian" dhe tash kthehuni tek Administration Panel dhe te konfigurimi do tju
paraqitet gjuha shqipe.


Ndersa ketu ne kete web faqe mundeni me shiku FLash Video se si instalohet phpBB Forumi ne Hoste..

http://www.phpbb.com/support/tutorials/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
instalimi i PHPBB forumit ne host
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Rebelz Hacker Grup :: RHG-Crews Applications :: TuToriale&Mesime-
Kërce tek: