Rebelz Hacker Grup

Rebelz Hacker Grup

Welcome To Rebelz Hacker Grup
 
ForumKërkoRegjistrohuidentifikimi
Ky Forum Eshte i Mbyllur Kontakto : Mergimi-1996@live.com
Tema Fundit
» me shenuar ne MSN nga ana e kundert
Sun Nov 28, 2010 3:37 pm nga BeLii

» Si te krijoni wallpapers
Sat Nov 27, 2010 3:08 pm nga BeLii

» Mesim i tersishem rreth ndertimit te kompjuterit‏-Shpjeguar me FOTO
Mon Jan 25, 2010 2:11 pm nga ilia vasili

» befasoje dikond sen i fort
Fri Jan 15, 2010 1:26 pm nga Mergim1

» Kush Doni të fitoj tek Shpija e Kosovës
Sun Jan 03, 2010 4:19 am nga Mergim1

» hiii une jam endrit elezi
Sat Jan 02, 2010 5:03 am nga Th3 Crack3r C0d3

» Apliko Per Grade
Sat Jan 02, 2010 5:02 am nga Th3 Crack3r C0d3

» Counter Strike (SHqip)
Fri Jan 01, 2010 8:09 am nga Mergim1

» Ja nje Logo nga une !!!
Fri Jan 01, 2010 4:41 am nga Th3 Crack3r C0d3

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
CoLd-TroJaN (333)
 
KosovaPower (310)
 
Mergim1 (94)
 
systemh4ck (90)
 
nDr!q!M a.k.a VirusSs! (84)
 
DorannTi (18)
 
RiNNoHaCKeR (17)
 
Th3 Crack3r C0d3 (13)
 
Erdd.X (13)
 
Unstoppable (10)
 
Statistikat
Forumi ka 59 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri elis83

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 997 artikuj v 707 temat
10 lajmet e fundit

Share | 
 

 Bëj që Windows-i të ketë qasje

Shko poshtë 
AutoriMesazh
KosovaPower
Antar i Plote
Antar i Plote
avatar

Posts : 310
Join date : 23/12/2009
Age : 23
Location : Obiliq

MesazhTitulli: Bëj që Windows-i të ketë qasje   Thu Dec 24, 2009 1:25 am

Bëj që Windows-i të ketë qasje
Ti mund të përshtatësh dukjen dhe sjelljen e Windows-it për të bërë kompjuterin më të përdorshëm për përdoruesit me dëmtim të të parit, të dëgjuarit ose të lëvizshmërisë. Disa tipare të Windows-it po ashtu janë përfshirë me Windows-in XP për të ndihmuar njerëzit me nevoja speciale në zonat vijuese:
Të dëgjuarit
Të parit
Lëvizshmëria
Veglat e qasshmërisë, të cilat mund të blihen me Windows sigurojnë një nivel minimal të funksionalitetit për përdoruesit me nevoja speciale. Shumë përdorues me paaftësi do të kenë nevojë për funksionalitet të përparuar për përdorim ditor. Një mori produktesh të softuerit dhe harduerit janë në dispozicion. Për më shumë informacione, shiko Qasshmëria

Shkurtoret e tastierës së qasshmërisëParametrizo kompjuterin tënd me Menaxherin e shërbimit

Duke përdorur Menaxherin e shërbimit, ti mund të parametrizosh Windows-in për të nisur automatikisht zmadhuesin, tastierën në ekran dhe tregimtarin (vetëm anglisht) sa herë që të lidhesh në kompjuterin tënd, dhe kur të nisësh Menaxherin e shërbimit.
Për të hapur Menaxherin e shërbimit
Shtyp tastin e logos së Windows-it + U.
Përshtat Windows-in për nevoja speciale të të dëgjuarit

Njerëzit që janë të shurdhër ose që nuk dëgjojnë mirë mund të konfigurojnë Windows-in për të përdorur shenja vizuale në vend të zërave ose rrit nivelin e vëllimit të programit dhe të zërave të sistemit.
Sinjali pamor

Sinjali pamor dizajnohet për njerëzit që kanë vështirësi për të dëgjuar zërat e sistemit të nxjerrë nga kompjuteri. Sinjali pamor të lejon të ndryshosh parametrat për të prodhuar paralajmërime vizuale, si shiriti i keq i titullit ose kufiri vezullues, kurdo që kompjuteri të prodhojë zë.
Për të aktivizuar Sinjalin pamor
Kliko Nis, kliko Paneli i kontrollit, kliko Opsionet e qasshmërisë dhe pastaj kliko Opsionet e qasshmërisë.
Në skedën Zëri, nën Sinjali pamor, përzgjidh kutinë e zgjedhjes Përdor Sinjalin pamor.
Shfaq zërat

Shfaq zërat i mëson programet për të siguruar sinjale vizuale, si ikonat informative ose teksti, për ngjarjet që normalisht shfaqen vetëm nga zëri.
Për të aktivizuar Shfaq zërat
Kliko Nis, kliko Paneli i kontrollit, kliko Opsionet e qasshmërisë dhe pastaj kliko Opsionet e qasshmërisë.
Në skedën Zërat, nën Shfaq zërat, përzgjidh kutinë e zgjedhjes Përdor Shfaq zërat.
Skemat e zërit

Skemat e zërit caktojnë zërat e përshtatur me ngjarje. Njerëzit që kanë vështirësi për të dëgjuar zërat brenda një diapazoni të caktuar të frekuencës mund të përdorin Skemat e zërit për të përshtatur zërat e sistemit dhe të programit për t'i bërë ata më të dëgjueshëm.
Për të krijuar skemë zërash
Kliko Nis, kliko Paneli i kontrollit, kliko Pajisjet e zërave, të ligjërimit dhe ato të audios dhe pastaj kliko Pajisjet e audios dhe ato të zërit.
Në skedën Zërat, në listën Ngjarjet e programit, cakto një zë për çdo ngjarje që dëshiron të ruash në një skemë të re zërash.
Nën Skemën e zërit, kliko Ruaj si.
Në kutinë e dialogut Ruaj skemën si, shtyp një emër për skemën e re të zërit. Skema e re afishohet në kutinë e skemës së zërit.
Përshtat Windows-in për nevoja speciale të të parit


Afisho—Përzgjidh fontet dhe ikonat më të mëdha, rrit madhësinë e elementeve të ekranit duke përdorur një rezolucion më të ulët të ekranit ose ndrysho madhësinë e dritareve dhe kufijtë e dritares në Panelin e kontrollit. Miu—Përshtat vetitë e miut në Panelin e kontrollit për të afishuar shënjuesit më të mëdhenj ose më të dukshëm të miut dhe kontrollo shpejtësinë dhe animimin e shënjuesve të miut.
Përshtatja e programit—Kur të përdorësh programet e bazuara në Windows, ti mund të ndryshosh madhësitë dhe ngjyrat e fontit, ngjyrën e sfondit dhe madhësinë e dritares.
Kontrasti i lartë

Kontrasti i lartë është program i dizajnuar për njerëzit që kanë dëmtime të të parit. Skemat e ngjyrave të kontrastit të lartë mund të bëjnë që ekrani të shikohet më lehtë nga disa përdorues duke ngritur kontrastin e ekranit me kombinime alternative të ngjyrave. Disa skema po ashtu ndryshojnë madhësinë e fontit për lexim më të lehtë.
Për të aktivizuar kontrastin e lartë
Kliko Nis, kliko Paneli i kontrollit, kliko Opsionet e qasshmërisë dhe pastaj kliko Opsionet e qasshmërisë.
Në skedën Afisho, nën Kontrasti i lartë, përzgjidh kutinë e zgjedhjes Përdor kontrastin e lartë.
Zmadhuesi

Zmadhuesi e bën ekranin më të lexueshëm për përdoruesit që kanë dëmtim të të parit. Zmadhuesi krijon një dritare të veçuar që afishon një pjesë të zmadhuar të ekranit tënd. Zmadhuesi po ashtu ka një numër opsionesh shoqëruese, duke përfshirë:
Duke ndjekur shënjuesin e miut si të zhvendoset në ekranin tënd
Duke ndjekur fokusin e tastierës, e cila përqendrohet në vendndodhjen e kursorit
Duke ndjekur redaktimin e tekstit
Kur hapet Zmadhuesi, ti mund të klikosh me të djathtin dritaren e zmadhimit për të vendosur këto opsione të Zmadhuesit ose për të fshehur ose për të dalë nga Zmadhuesi.
Për të hapur zmadhuesin
Kliko Nis, shënjo në Të gjitha programet, shënjo në Pajisjet ndihmëse, shënjo në Qasshmëria dhe pastaj kliko Zmadhuesi.
Çelësat e ndryshimit të gjendjes

Çelësat e ndryshimit të gjendjes dizajnohen për njerëzit që kanë dëmtim të të parit ose paaftësi njohëse. Kur aktivizohen Çelësat e ndryshimit të gjendjes, kompjuteri yt do të sigurojë shenjat e zërit kur të shtypen tastet mbyllëse (CAPS LOCK, NUM LOCK ose SCROLL LOCK). Një zë i lartë lëshohet kur kyçen tastet dhe një zë i ulët lëshohet kur ata shkyçen.
Për të aktivizuar Çelësat e ndryshimit të gjendjes
Kliko Nis, kliko Paneli i kontrollit, kliko Opsionet e qasshmërisë dhe pastaj kliko dy herë Opsionet e qasshmërisë.
Në skedën Tastiera, nën Çelësat e ndryshimit të gjendjes, përzgjidh kutinë e zgjedhjes Përdor Çelësat e ndryshimit të gjendjes.
Përshtat Windows-in për nevoja speciale të lëvizshmërisë

Njerëzit që kanë paaftësi që kanë të bëjnë me ecje mund të përdorin Windows-in për të konfiguruar sistemin e kompjuterit të tyre për të siguruar një mjedis më të përshtatshëm të informatikës dhe për të ndihmuar minimizimin e ndikimit të dëmtimeve të lëvizshmërisë në punën e tyre.
Tastiera është pjesë e kategorisë së printerëve dhe harduerëve të tjerë në Panelin e kontrollit. Ajo siguron strukturat e tastierës për përdoruesit e tastierave alternative.
Miu është pjesë e printerëve dhe kategori e harduerëve të tjerë në Panelin e kontrollit. Në mi mund të konfigurosh miun për përdoruesit djathtak dhe mëngjarash; përshtat shpejtësinë e klikimit dy herë, shpejtësinë e shënjuesit dhe përshpejtimin dhe shkakton që shënjuesi i miut të shkojë drejt në butonat e parazgjedhur në kutitë e dialogut.
Çelësat filtër

Çelësat filtër janë tipare të tastierës, të cilat e udhëzojnë tastierën për të injoruar goditjet e shkurtra dhe të përsëritura të tastit. Duke përdorur Çelësat filtër, ti po ashtu mund të zvogëlosh shpejtësinë në të cilën përsëritet një tast kur ta mbash shtypur.
Për të aktivizuar Çelësat filtër
Kliko Nis, kliko Panelin e kontrollit, kliko Opsionet e qasshmërisë dhe pastaj kliko Opsionet e qasshmërisë.
Në skedën Tastiera, nën Çelësat filtër, përzgjidh kutinë e zgjedhjes Përdor Çelësat filtër.
Tastet e miut
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://WwW.Rhg-Crews
 
Bëj që Windows-i të ketë qasje
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Rebelz Hacker Grup :: RHG-Crews Applications :: TuToriale&Mesime-
Kërce tek: